Перейти до основного змісту

Навіґативний ланцюжок Навіґативний ланцюжок

Skip banner

30.09.2021
8.10.2021 at 18:00, Collegium Novum, room 52. The meeting will be devoted to the process of creative work, the multidimensional activity of a writer and his/her role. ONLY FOR REGISTERED PARTICIPANTS.
Читати ще o Meeting of PhD Students of the Doctoral Schools of the Jagiellonian University with Mrs.Olga Tokarczuk, winner of the Nobel Prize in Literature for 2018
First recruitment for the Una-Her-Doc doctoral program has been completed

22.09.2021
We are pleased to announce that the first recruitment for the Una-Her-Doc doctoral program has been completed in the Doctoral School in the Humanities at the Jagiellonian University. The first accepted candidate is Grace Simpson.
Читати ще o First recruitment for the Una-Her-Doc doctoral program has been completed
London Doctoral Summer School "The Doctoral Process and Beyond"

02.06.2021
21st June-3rd July 2021. Process will comprise of 11 research topics from research design, academic writing, literature review, research methods and methodology, data analysis, grant applications, research dissemination and publication of research in academic journals and books.
Читати ще o London Doctoral Summer School "The Doctoral Process and Beyond"

15.04.2021
Warsztat odbędzie się 22.04 godz. 12:00-13:30 na platformie MS Teams
Читати ще o Przygotowanie Indywidualnego Planu Badawczego - od rekrutacji do Szkoły Doktorskiej do oceny śródokresowej

Program pozwala na przyjazdy do Polski zarówno uznanych, jak i obiecujących naukowców, posiadających co najmniej stopień naukowy doktora, którzy wzmocnią potencjał naukowy polskich uczelni i włączą się w prowadzone w nich aktywności naukowe, przede wszystkim projekty badawcze i dydaktykę.
Читати ще o Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej ogłasza nabór wniosków w programie Ulam NAWA (Program im. Stanisława Ulama)